ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky při jmenování nových rektorů

středa 04.01.2023

 

Vážený pane ministře, vážení páni rektoři,

při tomto jmenování bývá příležitost kromě standardního blahopřání, které ještě jednou opakuji, říci i několik slov, která se přímo nebo zprostředkovaně týkají vaší práce.

Jak dobře víte, v současné době, v době ekonomické krize, se hledá každá skulinka, jak zvýšit příjmy státního rozpočtu, případně jak ušetřit výdaje státního rozpočtu. Nic proti tomu, ale jsou skulinky, které bychom neměli tolerovat, a jednou z nich je bláznivý a často opakovaný nápad zavést školné na veřejných vysokých školách. Jsem velmi rád, že proti tomuto nápadu se postavil zde přítomný pan ministr školství, a věřím, že i vy, jako nově jmenovaní rektoři, proti němu budete v případě nutnosti protestovat.

Důvody jsou celkem zřejmé. Ušetříme několik miliard korun, ne desítky miliard, ale jednotky miliard, což je zanedbatelné množství ve srovnání s obludným schodkem státního rozpočtu. A snížíme šanci na uplatnění talentovaným dětem ze sociálně slabších rodin, které jejich rodiče nebo oni sami raději pošlou do povolání, kde budou moci okamžitě vydělávat, a tak řídit ať už svoji rodinu anebo rodinu svých rodič. Chtěl bych vás tedy znovu vyzvat, zabraňte účetním, kteří se omylem pokládají za ekonomy, protože skutečný ekonom se řídí blahobytem své země, a účetní jenom mechanicky počítá, aniž by domýšlel důsledky svých opatření. Zavedení školného by nás učinilo výrazně hloupějším národem, než dneska jsme. Takže přejme si, abychom nezhloupli.

A ještě jednou vám blahopřeji.

 

 

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti oficiální návštěvy Srbska

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti oficiální návštěvy Srbska

30.01.2023
  Vážený pane prezidente, milý Aleksandare, děkuji za slávu, kterou jste mě zcela nezaslouženě...

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bělehradě

Projev prezidenta republiky při otevření Českého domu v Bělehradě

30.01.2023
  Vážený a milý pane prezidente, vážený a milý pane velvyslanče, dámy a...