ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky na tiskové konferenci při příležitosti státní návštěvy rakouského prezidenta.

čtvrtek 02.03.2023

Vážený pane prezidente, milý Sašo,

jsem velmi rád, že jsme se opět setkali na závěr mého druhého prezidentského funkčního období. Nejenom abychom se mohli rozloučit, ale především abychom probrali záležitosti společných zájmů.

Jsem velmi rád, že se dobře rozvíjí jak ekonomická, tak kulturní a vědecko-technická spolupráce. A zvláště jsem panu prezidentovi poděkoval za podporu české menšiny v Rakousku včetně školy Komenského. Dotkli jsme se i toho, jak probíhá budování dálniční sítě, ať už mezi Lincem a Prahou, nebo mezi Brnem a Vídní, a obě strany konstatovaly, že jsme sice ujišťováni, že tyto dvě stavby budou co nejdříve dokončeny, ale realita někdy za tímto ujišťováním poněkud zaostává. Dotkli jsme se samozřejmě i otázek Ukrajiny, kde jsme vyjádřili shodu svých názorů.

Takže, abych nemluvil příliš dlouho, vztahy mezi námi jsou zcela nekonfliktní a přátelské, a pokud nás nějaké téma rozděluje, a vy jistě tušíte, že je to téma jaderné energie, tak si myslím, že přátelé spolu mají diskutovat, vyměňovat si argumenty a z rozdílů názorů nevyvozovat žádný konflikt. Řekl bych, že přátelské vztahy mezi našimi státy jsou stabilní a dlouhodobé. Velice si toho vážím a samozřejmě si velice vážím i nejvyššího rakouského vyznamenání, které mně dnes pan prezident udělil a které chápu jako výraz těchto přátelských a stabilních vztahů mezi oběma státy. 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

05.03.2023
  Krásné sobotní dopoledne Vám přeji a vítám Vás u Partie. První část...

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

04.03.2023
Pane prezidente, koalice nakonec protlačila snížení valorizace důchodů. Podle opozice zvítězila síla,...