ČLÁNKY

Projev prezidenta republiky na tiskové konferenci při příležitosti oficiální návštěvy maďarské prezidentky

pátek 03.03.2023

Vážená a milá paní prezidentko, dámy a pánové,

v úvodu bych chtěl poděkovat za nejvyšší maďarské vyznamenání, které beru jako důkaz dobré a přátelské spolupráce mezi oběma zeměmi.

Nyní mně dovolte, abych přešel k tématu našeho jednání. Samozřejmě, že jedním z hlavních témat byla válka na Ukrajině. Velmi jsem ocenil prohlášení paní prezidentky hned po jejím zvolení, kdy odsoudila ruskou agresi na Ukrajině. Na druhé straně jsme se shodli v názoru, že je zapotřebí pracovat na ukončení války a na tom, aby tato válka byla následována ne-li přímo mírem, tedy alespoň příměřím. A že by bylo dobré, aby se na mediační roli, a včera jsem o tom mluvil i s rakouským prezidentem, podílely některé státy, mezi něž nesporně patří i Maďarsko.

Vedle tohoto tématu jsme se samozřejmě zabývali i bilaterárními vztahy a shodujeme se v tom, že jsou vynikající, že roste vzájemný obchod, který nebyl příliš zasažen ani covidem. České firmy podnikají v Maďarsku, maďarské firmy podnikají v České republice a nenašli jsme žádné problémové místo, které by bylo nutné řešit.

Posledním z významných témat byla visegrádská spolupráce. Oba dva vystupujeme proti pokusům některých ne příliš zralých politiků, nebudu jmenovat, kteří by chtěli visegrádskou spolupráci rozbít, nebo ukončit. Oba dva ji považujeme za přirozenou cestu ke středoevropské spolupráci a za podobnou regionální spolupráci jako je třeba Benelux nebo Severská rada. Střední Evropa je svým způsobem specifický kulturní fenomén a toto historické dědictví bychom ve formě Visegrádu měli zachovat a pokud možno dokonce i rozšířit, čímž nechci tvrdit, že bychom měli obnovit rakousko-uherskou monarchii. 

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové

05.03.2023
  Krásné sobotní dopoledne Vám přeji a vítám Vás u Partie. První část...

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

Rozhovor prezidenta republiky pro Parlamentní listy

04.03.2023
Pane prezidente, koalice nakonec protlačila snížení valorizace důchodů. Podle opozice zvítězila síla,...