ČLÁNKY

Přípitek prezidenta republiky při obědě s prezidentkou Slovenské republiky

čtvrtek 20.06.2019

Vážená paní prezidentko, dámy a pánové,

prosím, abyste se utišili. Nebudu už potřetí opakovat své blahopřání paní prezidentce k jejím zítřejším narozeninám. Připravil jsem si zvláštní druh přípitku.

Je to příběh dvou lidí. S Andrejem Kiskou jsem se setkal v době, kdy byl zvolen prezidentem republiky, zatímco já, paní prezidentko, jsem, jak víte, podporoval jeho protikandidáta Roberta Fica, protože jsme byli více než dvacet let přátelé, a přátelství v politice má svoji hodnotu.

Zpočátku s Andrejem jsme k sobě přistupovali velmi nedůvěřivě, a jak jsme se poznávali, naučili jsme se vážit si jeden druhého a poslouchat argumenty obou stran. A když jsme se ocitli v nějakých složitých situacích, například když jsme byli na olympiádě v Rio de Janeiru a otevírali společně jak český, tak slovenský dům, tak i ta cizina nás sblížila, a řada dalších a dalších zasedání.

Víte, jak to skončilo? Když Andrej byl na rozlúčkové návštěvě tady, tak jsem ho zval do svého oblíbeného zámku v Lánech, a tam na tiskové konferenci jsem řekl, budeš mně chybět, Andreji. A na obědě v Lánech Andrej říkal, mám Tě rád, Miloš.

Paní prezidentko, co může být krásnějšího, než takový vývoj od nedůvěřivosti k přátelství.

Chtěl bych připít na to, aby něco podobného potkalo i nás dva. 

Projev prezidenta republiky při jednání vlády

Projev prezidenta republiky při jednání vlády

16.09.2019
Vážený pane premiére, milý Andreji, vážení členové vlády, dámy a...

Rozhovor prezidenta republiky pro Českou televizi

Rozhovor prezidenta republiky pro Českou televizi

16.09.2019
  Vy jste vystoupil před ministry na jednání vlády k rozpočtu. Kdybyste měl obecně shrnout...