ČLÁNKY

Pozdrav prezidenta republiky při setkání s médii u příležitosti státní návštěvy Izraele

pondělí 26.11.2018

 

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

v mé delegaci je předseda Parlamentu, čtyři ministři a na sedmdesát špičkových podnikatelů, zástupci vysokých škol atd. Chybí v ní snad pouze generální tajemník OSN, a to proto, že to není Čech. Každopádně věřte, že složení mé delegace odráží konkrétní, nikoliv pouze formální, přátelství, které panuje mezi našimi zeměmi.

Těším se na hlubokou diskuzi s Vámi, s premiérem a připravil jsem si také projev v Knesetu, který začnu jedním jediným slovem - šalom.

Nechal jsem se inspirovat Vaší ideou jednoho státu se dvěma národy, pane prezidente, a vím, že tato idea je provokativní. Každá velká a hluboká myšlenka je provokativní. Jsem zvědavý na Vaše argumenty na podporu této idey, neboť po mnoho, mnoho dekád se diskutuje o dvou nezávislých státech. Upřímně však musím přiznat, že Pásmo Gazy nevnímám jako nezávislý stát, neboť Hamás pro mě není představitelem státu, nýbrž teroristickou organizací. I teď provokuji, pane prezidente, a dokážu si představit mnoho lidí, především novináře, kteří proti tomu budou protestovat. Ale já jsem v permanentním sporu s českými novináři a upřímně doufám, že situace zde v Izraeli bude lepší.

Rád bych Vás, pane prezidente, pozval k návštěvě České republiky. Izrael, jak jistě víte, je mojí druhou vlastí, proto jsem zde také již na své třetí návštěvě. Byl bych rád, kdyby se Česko stalo druhou vlastí také pro Vás.

Pane prezidente, přeji Vám vše nejlepší a hodně štěstí. 

 

 

Rozhovor prezidenta republiky pro NTV

Rozhovor prezidenta republiky pro NTV

09.12.2018
  Vážený pane prezidente, pro Českou republiky je rok 2018 obzvláště významný, protože jste...

Projev prezidenta republiky při jmenování nového rektora

Projev prezidenta republiky při jmenování nového rektora

07.12.2018
  Vážený pane ministře, vážený pane rektore, vážená paní předsedkyně...